Berättelser från fabriksgolvet – nummer 3
Måste jag avlägsna rengöringsmedel?

bildtext: Berättelser från fabriksgolvet, nummer 3, Måste jag avlägsna rengöringsmedel?
Effektiva strategier som ökar produktiviteten, förbättrar säkerheten, kvaliteten och efterlevnaden
I det här numret av Life Science Insights utforskar vi Ecolabs tecknade serie ”Tales from the Production Floor” som belyser de olika utmaningar som kan uppstå vid tillverkning av egenvårdsprodukter. Varje serie illustrerar ett unikt scenario och visar hur Ecolabs innovativa lösningar kan lösa olika problem. Med de här berättelserna belyser vi effektiva strategier som ökar produktiviteten, säkerheten, kvaliteten och regelefterlevnaden.
I det här numret tar våra produktionsarbetare sig an utmaningen att eliminera tvålrester efter tillverkning. Även om tvål är ett rengöringsmedel kan både den och andra medel för personlig hygien lämna rester efter sig om den inte avlägsnas på rätt sätt. Många företag förlitar sig på sköljning med varmt vatten, som visserligen kan göra synligt rent men ändå resultera i höga halter av totalt organiskt kol. Dessa förhöjda kolhalter kan vara ett tecken på att produktrester och biofilmer inte avlägsnas på ett effektivt sätt, vilket ökar risken för korskontaminering och mikrobiell tillväxt över tid. Ecolabs koncentrerade rengöringsmedel, som Risil™ Mat, är särskilt utformade för att hantera envisa rester från egenvårdsprodukter.
På vår sida Smartare lösningar, bättre resultat finns en interaktiv planritning med flera praktiska exempel på hur Ecolab kan förbättra produktionsrutinerna som används ofta genom att spara tid, sänka kostnaderna, förbättra kvaliteten och regelefterlevnaden.
Vi hoppas att du gillar den här insiktsfulla serien och hittar värdefull information om hur Ecolab kan hjälpa dig att övervinna utmaningar på fabriksgolvet i egenvårdsbranschen. Håll utkik efter kommande nummer för att upptäcka smartare lösningar som kan leda till bättre resultat i din verksamhet.

Risil™ Mat
Ecolabs alkaliska rengöringsmedel Risil Mat används för att avlägsna en rad envisa rester från tillverkning av egenvårdsprodukter och kosmetika. Risil Mat innehåller ytaktiva medel, vattenbehandlingsmedel, kelerteringsmedel och dispergeringsmedel för användning i CIP-system (clean-in-place).